ceturtdiena, 2012. gada 28. jūnijs

Paradīzes stūrītis - Gaujiena:)))

Šad tad vasarās izmantoju izdevību un  braucu mīļotajam vīrietim līdz uz Gaujienu. Viņu turp aicina darba lietas, mani - Gaujienas neizskaidrojamā burvība...

Gaujienas muižas brūža drupas.Turpat nedaudz tālāk vecās pilsdrupas. Kad kārojas mazliet vienatnes...
Viena no manām mīļākajām vietām Gaujienā ir Gaujienas pils. Tā piederējusi senai un pazīstamai dzimtai - Vulfiem. Jā, jā tiem pašiem Vulfiem, kuri saimniekoja Aumeisteros, Cesvainē, Bormaņos un daudzās citās muižās. Progresīvi domājoši cilvēki, nebaidījās no jaunām  lietām, gluži otrādi. Voldemārs fon Vulfs bija pirmais vācu barons Latvijā, kurš iegādājās automašīnu un pēc pāris gadiem noorganizēja pirmās auto sacīkstes baroniem. Un pats šajās sacīkstēs uzvarēja:DNevarēju Jums neparādīt šos:)))
Gaisīgi un romantiski rotājumi darināti no vienreizējām plastmasas glāzītēm un  nomizotiem koku zariem. Dekori nostiprināti traukā ar sīkiem akmentiņiem. Skaisti un šai vietai ļoti piestāv:)))
Pils celta vēlīnā klasicisma stilā.Tās kāpnes sargā divi mīlīgi lauvas:))
Vecās kolonnas auklē putnu mazuļus, bet pati pils šobrīd audzina cilvēku bērnus:)))
Jā, šobrīd te ir skola un šeit mācījies arī dzejnieks Ojārs Vācietis.
Pils priekšā kā senos laikos kopts apaļas formas zāliens. Kādreiz pašā vidū bijuši divi kastaņi. Bet pils dienvidaustrumu pusē bijis daudzu meiteņu sapnis  - rožu dārzs ar strūklaku:))) Manuprāt -  tas taču varētu kādreiz atdzimt arī mūsdienās... Nu tā pat kā Rundālē.

Romantiskie pils balkoni saglabājušies līdz mūsdienām.


Diemžēl pils otrā pusē izbūvētā veranda ar vitrāžām nav saglabājusies, tās vietā tagad ar margām ierobežota terase un kāpnes  no kurām  var redzēt "Anniņas":) Jāzepa Vītola muzejs "Anniņas" - kādreizējā muižas aldara māja, gan vairs ne tā senā, bet kopija, jo 1988. gada pavasarī veco ēku nopostīja uguns.


Nogāzē pie Anniņām ir estrāde, kurā notiek daudziem tik mīļās Vītoldienas. Savā ziņā -  Dziesmu svētki:)) Un arī avotiņš.Vecie gaujienieši stāsta, ka šis ir senlatviešu svētavots.

Ūdens avotiņā patiesi  ir dzidrs, gards un spirdzinošs:))

Šajā pils pusē bijusi dārznieka valstība ar siltumnīcām un lielu dārzu.
Piemineklis Ojāram Vācietim.
“… Te katrs cinītis un egle katra
 man ceļa somā ielika kaut ko.”  -  tā reiz Vācietis rakstīja par Gaujienu.


Kādreiz dārznieka māja, tagad skolas internāts.Kādreizējā muižas klēts.Šī ir bijusi ugunsdzēsēju māja, jeb špricmāja. Ēkas galā šobrīd ir informācijas cents, pa vidu bibliotēka un ja nemaldos - bāriņtiesa.

Ieva raugās uz kādreizējo kučiera māju.Te mājvietu atradusi stārķu ģimene un neliels veikaliņš. Kučiera ēkai vidū bija iebūvēts pulkstenis, lai muižas ļaudis varētu zināt pareizu laiku.
Interesanti ir tas, ka gan pili, gan kučiera māju projektējis cilvēks, kurš pēc izglītības nav bijis arhitekts. Viņš vien bijis labos draugos ar Vulfu un viņam ļoti patikusi Gaujiena.  Es teiktu, ka viņš ir bijis romantiķis:))


 Man prieks, ka  tik daudzas ēkas no Gaujienas muižas ir saglabājušās līdz mūsdienām. Bet baronu Vulfu kapliču nopostīja padomju laikā - astoņas kollonas no baronu dzimtas kapličas tika paņemtas un aizvestas uz Alūksni, lai izgreznotu parku pie dīķa... tā tās stāv tur vēl šodien... 


Lapeglēs žūžo viegls, vasarīgs vējiņš, dūc bites un kamenes...:))


Un tā jau deviņus simtus gadu...Mazs paradīzes stūrītis zemes virsū:)) Tā pa visam nemanot iemīļots.


                                                Par Gaujienu vairāk vari izlasīt Te:)))

Vai šajā skolotāja Harija Grāvja sarakstītajā grāmatā:))) Uz grāmatas vāka redzama Gaujienas pils. Es aizrāvos ar pils skaisto detaļu bildēšanu, ka pa visam piemirsu nobildēt tās kopskatu:D

8 komentāri:

 1. Kāds jauks ieraksts! :) Sašūpoja atmiņas par vasaru, kad biju Gaujienā uz nometni - dzīvoju internātā,mācījos pilī un iepazinu apkārtni. :))

  AtbildētDzēst
 2. ... bet man iekrita acīs tā bilde ar to laipu vai kas tas tāds... šķiet, ka kaut kas bezgalībā ejošs, kaut kas tāds teju pārdabisks un simbolisks :). Kā teiktu mana mamma- gribas izprintēt un pie sienas piekārt :)))))).

  AtbildētDzēst
 3. Skaisti.Gaujiena tiešām ir skaista vieta!Man pagājšgad dēliņš bija uz Vītolēnu nometni, tad tur divas dienas sabijām un baudījām.Un Tavas bildes runā pašas!

  AtbildētDzēst
 4. Anda - tad jau Tu Gaujienas burvību esi izjutusi pat vairāk kā es:))) Nekad līdz šim Gaujienā neesmu palikusi pa nakti...

  Aiju - jā, tā ir laipa dīķī, bet varbūt pareizāk teikt tilts:D
  Tajā ir kaut kas tāds... es būtu tur tā stāvējusi un baudījusi sajūtas, ja ne vien Ieva, kurai jāiet un jāpēta tūlīt un tagad:D

  Maija - Vītolēnu nometne:)) Tās laikā Gaujiena atdzīvojas, man pat šķiet, ka vēl līdzīgi ir tikai septembra sākumā! Vai varbūt Vītoldienās:)))

  AtbildētDzēst
 5. Work а little moussе thгough your hair or tame flyawаy hair wіth а dollop of anti-frizz
  cr. This summeг 2009, many women will bе supρortіng eitheг a very pale ρerοxide looking Βlondе hair color or
  a very гіch lοokіng Auburn with a hint of Burgundy Brown addеd to the mix.

  Start "playing" wіth the styles now if уou're thinking of doing your own hair and make-up.

  My web blog hair accessories

  AtbildētDzēst
 6. Нοwever, the fragrance ωаs сreаted fоr Juѕtin Bіeber fanѕ, and an еndoгsement from Selenа Gomеz
  mаy maκe sоmе "Beliebers" jеаlous, and that's the last thing that the pair wants to happen. Estee Lauder Pure White Linen Light Breeze Perfume is a Delight. Women who loathe the original Angel should give Angel Innocent an open minded try.

  Check out my web page - the perfume shop

  AtbildētDzēst
 7. If a cегtain pοѕt tickles your fаncу, you
  cаn thеn "reblog" it, whіch iѕ νeгy similar
  to pinning іt οnto your own aсcount for уouг οwn folloωeгѕ tо view.
  Βold, ԁarκ аnd sultrу are just some οf the terms that sum up thе pгom
  2010 makeup сhоices. If everуonе can do
  that, our countгy will be stronger anԁ stгongeг.


  Here is my hοmepagе nail designs

  AtbildētDzēst
 8. As wе аll know that blacκ can makе peoрle lοok thinneг.

  I was јust experіmеnting even though sο it
  was just a cоmplete wаѕte of $10 for the domаin,
  I rapіԁly rеalised thаt the adult markеt place is
  ѕaturated аnyway ѕo it ԁidn't bother me. The shirt can be matched with a dress skirt and jacket for work, then with a pair of jeans for a casual encounter afterward.

  Feel free to visit my web page; cheap dresses

  AtbildētDzēst